poniedziałek, 31 lipca 2017

Arabska noc - Zakazane życzenie & Gniew i świt & Buntowniczka z pustyni

Witajcie Kochani,

całe lata mnie tu nie było. Złożyło się na to wiele czynników, lecz myślę, że to głównie przez moje lenistwo. Myślę, że ten post będzie dobrą podstawą do powrotu tutaj. 
Zalała nas fala upałów (szkoda, że nie było tak przez ostatnie dwa tygodnie, jak byłam nad morzem). Najlepsza na upał jest książka mówiąca o jeszcze większym upale, może o jakiejś pustyni... Ostatnimi czasy zrobiło się modne tworzenie książek o tematyce związanej z baśniami Tysiąca i jednej nocy. Tym sposobem na rynku pojawiły się trzy książki - Zakazane życzenie, Gniew i świt oraz Buntowniczka z pustyni. Zapraszam na krótkie podsumowanie tych pozycji :)Zacznę od książki, którą przeczytałam jako pierwszą, czyli Zakazane życzenie Jessiki Khoury. Książka nawiązuje do baśni o Aladynie i jego magicznej lampie. (ciekawostka: Cudowna lampa Aladyna początkowo nie należała do Księgi Tysiąca i jednej nocy, została dołączona dopiero później. Historia, którą znamy z wielu bajek, w tym disneyowskiej, o Aladynie jest trochę inna niż oryginalna). Książka pokazuje nam jeszcze jedną, zupełnie inną wersję tej baśni. Tym razem pierwsza i główną różnicą jest to, że dżin, którego kojarzymy, jako wesołego niebieskiego ducha jest kobietą, co więcej nie jest niebieska ;D Dodatkowo posiada ona swoją historię, którą możemy poznać, ponieważ to ona jest główna bohaterką. Zahra, bo tak ma na imię, uwięziona jest w lampie znajdującej się w przepięknym ogrodzie, który sama stworzyła. Zamknięta trwała w swoim więzieniu do momentu pojawienia się ulicznego złodziejaszka - Aladyna. Chłopak nie spodziewa się, że jego i dziewczynę z lampy połączy coś więcej niż tylko trzy życzenia. Zahra nie wie, że ktoś jeszcze mógłby się wkraść do jej serca. 
Opowieść pełna jest intryg, jednak były w niej momenty, gdy stwierdzałam, że nie wiem do czego bohaterowie dążą, mimo jasno określonych przez siebie celów. Czasem miałam wrażenie, że autorka nie do końca wie, co chce dalej zrobić z fabułą. Poza tymi drobnymi niedociągnięciami książka zdecydowanie jest warta polecenia. Zarówno Aladyn i Zahra mają tak zwanego pazura, co oznacza, że ich charaktery są dopracowane. Wszystkie uchybienia są zręcznie zatuszowane przez klimat i urok powieści. Opisy pustyni, komnat czy wymyślnych strojów zdecydowanie pozwoliły puścić wodze wyobraźni (co możecie zobaczyć na rysunku Zahry, który narysowałam inspirując się Jasminą). Zakazane życzenie zostało przeze mnie ocenione na 8/10 gwiazdek.

Drugą książką z pustynnej serii jest Gniew i świt Renee Ahdieh. Tym razem autorka wzięła na cel główna baśń, czyli Opowieść o królu Szahrijarze i królowej Szeherezadzie. Tym razem zgodność historii jest zdecydowanie większa. Tym razem główna bohaterka Shahrzad, dziewczyna kochająca swoją rodzinę i przyjaciół ponad wszystko, po tym jak jej najlepsza przyjaciółka zostaje wybrana przez młodego sułtana Khalida na żonę, decyduje się na zgłoszenie się na następną kandydatkę. W Khorsanie wybranie kobiety na żonę sułtana oznacza pewną śmierć, czemu? Na to pytanie jest w stanie odpowiedzieć tylko i wyłącznie władca kraju, a zarazem ten, który zleca wyrok. Shahrzad, jednak jest sprytniejsza niż mogłoby się wydawać i przez kolejne noce opowiadała małżonkowi historie, których nie kończyła rano. Tym sposobem jej wyrok był odwlekany. Jednak czy ta beztroska może trwać wiecznie? Jakie sekrety skrywają serca Shahrzad i Khalida?
Tym razem trafiamy na książkę, w której znajdziemy magię, lecz nie mowa tu o klasycznej magii - czarodziejów czy innych temu podobnych, mowa o magii Khorsanu, piękna pałacu, pięknych strojów czy niewiarygodnych sytuacji. Tym razem efekt całości psuje umieszczenie w historii trójkąta miłosnego, który jest absolutnie niepotrzebny i jedynie szpeci całość historii. W trakcie czytanie wyłania nam się również drugi wątek - wątek buntowników, który jest równie ciekawy, co irytujący. Co więcej autorka postanowiła dorzucić jednak magię, o której mówiłam wcześniej - myślę, że zabieg ten nie był konieczny, jednak tym samym zaciekawiło mnie, w jakim kierunku rozwinie się historia. Za granicą pojawił się już drugi tom tej historii, a ja nie mogę się doczekać momentu, gdy zobaczymy ten tytuł w Polsce, ponieważ Gniew i świt trafia na listę książek bardzo dobrych ocenionych na 8/10 gwiazdek.


Ostatnią jest Buntowniczka z pustyni Alwyn Hamilton, którą przeczytałam dość niedawno, bo na wyjeździe wakacyjnym. Od razu zaznaczę, że mamy w Polsce już drugi tom cyklu, a na stronie wydawnictwa na facebook'u można było obejrzeć okładkę tomu trzeciego. Buntowniczka jest młodą dziewczyną, która czuje, że musi wyrwać się z przytłaczającego domu w małej pustynnej miejscowości. Na jej drodze staje chłopak Jin, obcokrajowiec pełen tajemnic, przez którego pojawienie się wszystkie jej plany się zmienią. Amani razem z Jinem rusza w przeprawę po pustyni, w której spotka ich nie jedna niespodzianka od spotkania niezwykłych mitycznych postaci po starcia z armią Sułtana. Kim jest Jin i jakie skrywa tajemnice? Czego Amani nawet nie podejrzewa?

Buntowniczka nie nawiązuje do żadnej konkretnej legendy, lecz pojawiają się w niej mityczne stwory znane z Baśni Tysiąca i jednej nocy. Historia przedstawiona przez autorkę nie jest niezwykle oryginalnym dziełem, lecz i w tej dość schematycznej historii znajdziemy pewne smaczki. Książka jest niezwykle wciągająca oraz przyjemna. Czyta się jednym tchem. Jin posiada ciekawą osobowość, jednak moją uwagę przykuły postaci drugoplanowe, które poznajemy w drugiej części opowieści. Polecam buntowniczkę na długie dni na plaży, które dzięki niej upłyną w przyjemnej atmosferze, a otaczający piasek jeszcze bardziej pobudzi wyobraźnię. Ostatnia powieść w tym zestawieniu otrzymała ode mnie 7/10 gwiazdek.

Wszystkie historie przedstawiające Arabską Noc są w pewnym sensie niezwykłe, a także utrzymują ten charakterystyczny klimat, do którego po prostu chce się wrócić. Chętnie przeczytam kolejne tomy serii o Shahrzad oraz o Amani.


Znacie jakieś opowieści z pustynią w tle? A może kolejne przedstawiające historie nawiązujące do Księgi Tysiąca i jednej nocy?
Koniecznie polećcie mi w komentarzach, ponieważ chętnie wrócę do tego niezwykłego klimatu.

Serdecznie pozdrawiam

WysniłamSen :)
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Drogi Czytelniku, będę wdzięczna za każdy komentarz, jaki tu zostawisz! Nie dość, że mnie zmotywuje do dalszego działania to jeszcze pozwoli lepiej poznać niesamowity książkowy świat!